E-posta Listesi
İsminiz :  
Eposta :  
   

Mithat Kundura-samsunda çarsamba ayakkabisi,çarsamba ayakkabisi ,samsunda yumurta topuk ayakkabi,yumurta topuk ayakkabi - Yumurta topuk ve yumurta burunlu Çarsamba ayakkabilari, tescillendi
Yumurta topuk ve yumurta burunlu Çarsamba ayakkabilari, tescillendi
SAMSUN -AA- Samsun'un Çarsamba ilçesinde yillardir el yapimi olarak üretilen yumurta topuk ve yumurta burun ayakkabilar, Türk Patent Enstitüsüne tescil ettirildi.
Çarsamba ilçesinde yaklasik bir asirdir üretilen yumurta topuk ya da yumurta burun olarak bilinen dana derisinden kösele taban üzerine tek parça deriden ve tahta topuktan imal edilen ayakkabilar, Çarsamba Kunduracilar Odasi tarafindan Türk Patent Enstitüsüne tescil ettirildi. Oda Baskani Mithat Özcan, AA muhabirine yaptigi açiklamada, tescil islemi ile yillardir kendi ilçelerine özgü olan Çarsamba ayakkabilarina sahip çiktiklarini belirterek, sunlari söyledi:
Ilçemizde yüz yili askin bir sürededir el yapimi yumurta topuk ve yumurta burun ayakkabilar yapiliyor. Bu ayakkabilarin sekli ve yapisi ilçemize özgüdür. Bu nedenle ayakkabilarin ünü sadece Samsun'da degil, tüm yörede biliniyor. Bu nedenle kendi ilçemize özgü olan modelleri tescil ettirdik.
Tescil edilen modeller arasinda yumurta topuk-yumurta burun, kesik burun-yumurta topuk, yumurta topuk-5 bagcikli ve yilan saraç-3 bagcikli modelleri bulundugunu bildiren Özcan, Türk Patent Enstitüsüne müracaat ederek, Tasarim Tescil Belgesi aldik. Bu modelleri sadece odamiza kayitli üyeler yapabilecek. Odamiza üye olmayanlar bu modelde ayakkabi yapamayacaklar dedi.
Özcan, ürettikleri ayakkabilar için Almanya, Hollanda, Isviçre, Arabistan ve Fransa gibi ülkelerde bulunan gurbetçiler araciligi ile özel siparis aldiklarini, Çarsamba ilçesinin bu ayakkabilarla marka haline geldigini söyledi.

Puan Ver :
Paylaş :  

Dil SeçenekleriOnline Veriler